Blog

Bu E-Ticaret Nereye Gidiyor?

İçinde bulunduğumuz bu zorlu pandemi sürecinden dolayı e-ticaret dolandırıcılığı tüketiciler ve firma sahiplerinin korkulu rüyası haline geldi. Geçtiğimiz yıllarda zaten e-ticaret sistemlerine belirli bir ilgi ve talep mevcuttu fakat Covid-19 virüsü bu ilgi ve alakanın bir anda artmasında sebep oldu. Kontrolsüz bir şekilde büyüyen bu sektör dolandırıcılar ve kolay para kazanma meraklılarının ilgi odağı haline geldi. Bunun ceremesini ise  tüketiciler ve firma sahipleri çekmektedir.

Bu konuyu iki farklı bakış açısından ele alacağız. İlk olarak tüketiciler için dikkat edilmesi gereken hususlar başlıca şu şekildedir ;


Benzer alan adları

Birbirine benzeyen alan adlarına çok dikkat edilmelidir. Örneğin abc firmasının  herhangi bir yerde bir kampanya  içeriğini gördünüz. ABC firmasını bir arama motorunda arattığınızda ilk karşınıza çıkan web sitesine girdiniz ve alışveriş yaptınız. Bu süreç içerisinde dikkat etmeniz gereken husus ilgili kampanya içeriğinde belirtilen web adresine veya sosyal medya hesabına doğrudan erişim sağlamadınız. Firmanın web adresi abc.com iken siz arama sonucunda en başta reklam olarak çıkan abc.xyz web sitesinden alışveriş yaptınız ve bunun sonucunda dolandırıldınız. Unutmayın tüm web sitelerinin tasarımları kopyalanabilir. Tasarımların aynı olması aynı firma olduğu anlamına gelmez. Böyle bir durumla karşılaşmamak için görmüş olduğunuz kampanya içeriğinde belirtilen adrese doğrudan erişim sağlamaktadır. Arama motorlarından çıkan sonuçlar sizleri yanıltabilir. Bu konuda en güvenilir alan adları ise com.tr veya net.tr gibi belge ile satın alınabilecek alan adlarıdır. Firmalar bu tarz  alan adlarını kullanabilmek için alan adı sağlayıcısına marka başvurusu veya faaliyet belgesi gibi çeşitli resmi belgeleri ibraz eder. Belgelerin doğruluğu alan adı sağlayıcısı tarafından kontrol edildikten sonra uygun görülmesi halinde alan adının kullanımına izin verilir.


- SSL sertifikası

SSL sertifikası (Secure Sockets Layer) “Güvenli Giriş Katmanı” anlamına gelir ve bir web sitesinde kullanıcı ile şifreli bağlantı sağlama, web sitesinin kimliğini doğrulama gibi güvenlik gereksinimlerini yerine getiren bir dijital güvenlik sertifikasıdır. SSL sertifikası mühürlü bir mektup gibi internet sitesi ile paylaşılan bilgilerin üçüncü şahısların eline geçmeden, sadece ilgili web sitesinin sunucularına ulaşmasını sağlar.

SSL sertifikası kullanıcıların isim, adres, telefon, e-posta ve kredi kartı veya banka hesap bilgileri gibi önemli kişisel bilgilerine üçüncü şahıslar tarafından ulaşılmasını engeller. SSL sertifikasının en önemli amacı verilerin gizliliğinin korunmasıdır.Bununla birlikte bazı SSL sertifikası türleri sertifika sağlayıcıları tarafından gerçekleştirilen kimlik doğrulamasından sonra verilir. Bu nedenle firmanın ve web sitesinin güvenilirliğini de gösterir.


- Sanal kart kullanmama

Web siteleri üzerinden alışveriş yaparken sanal kart kullanarak ödeme yapmak sizleri kart bilgilerinizin çalınması veya kopyalanması gibi birçok dolandırıcılık yöntemine karşı korumaktadır. Bu yöntem ile her ödeme işlemi için ayrı kart kullanacağınız için bilgileriniz çalınsa bile hiçbir işlem yapılamayacaktır.

- Kredi kartı bilgilerinin saklanmasına izin vermek

Öncelikle belirtmek isterim ki kırılamayacak veya hacklenmeyecek hiçbir sistem yoktur. En güvenilir firma dahi olsa kesinlikle kart bilgilerinizin internet ortamında saklanmasına izin vermeyiniz.


- 3D Secure kullanmamak

İnternet üzerinden, kredi ve banka kartlarıyla yapılan ödemelerde, kart sahibinin ve kartının güvenliğinin alınabilmesi için geliştirilmiş sisteme 3D Secure denir.

3D Secure ile ödeme yapılırken, kullanıcının ekranında bankalar tarafından sunulmakta olan özel bir 3D Secure ile ödeme ekranı açılır. Aynı anda ödeme yapmak isteyen kart sahibinin, bankada kayıtlı olan cep telefonu numarasına bir onay kodu gönderilir. Cep telefonuna gelen kod 3D Secure işlem ekranında istenen alana girilip onay verilmediği taktirde ödeme gerçekleşmez. Yani kart sahibi dışında kimse ilgili ödemeyi gerçekleştiremez.


- Sosyal medya

Son zamanlarda sosyal medya platformlarından alışveriş yapılması oldukça arttı ama göz ardı edilen en önemli unsur ise bu kişilerin her hangi bir vergilendirme veya yükümlülüğe tabi olmadan bu işi gerçekleştirmeleridir. Mesela  şeffaf kargo ile kapıda ödeme seçeneği ile gönderim sağlanması bir güvenlik önlemi değildir. Bu şekilde almış olduğunuz ürün sahte veya farklı bir ürün çıkabilir ve böyle bir durumda tüketici hakem heyetleri çoğunlukla çaresiz kalmaktadır.  Bu tarz durumlar ile karşılaşmamak için sosyal medya hesaplarından ziyade firma web sitelerinden alışveriş yapılmalıdır.


Bu kadar hızlı büyüyen bir pazarda yer edinmek isteyen firmalarda bazı dolandırıcıların hedefi olmaktadır. Firmalar açısından dikkat edilmesi gereken hususlar başlıca şu şekildedir;


- Bizim komşunun oğlu bu işlerle uğraşıyor

E-Ticaret sistemleri çok ciddi bir iştir. Bu tarz çalışmalarda kesinlikle kişiler yerine firmalar ile çalışılmalıdır. Nitekim başlangıç düzeyi bile olsa bir sistem oluşturulacak ise ileriye dönük planlamalarının yapılması gerekmektedir ve bu tarz olaylarda en sık rastlanan olay ise bir karşınızda bir muhatabın olmamasıdır. Şayet sistemde oluşabilecek bir sıkıntıda sizin en kısa sürede çözüm sağlamanız gerekmektedir. Bu çözüm süresinin uzaması sizlerin internet üzerindeki varlığınızı tehlikeye atar ve yeni bir marka oluşturmaya kadar gidebilir. Bu tarz durumlar ile karşılaşmamak için kesinlikle firmalar ile sözleşme mukabilinde çalışın.


- Hazır sistemler kullanmaktan kaçının

İnternet ortamında ücretsiz bir şekilde dağıtılan Wordpress veya Opencart gibi hazır paketleri kullanmaktan kaçının. Bu tarz yazılımlar maliyet açısından çok düşük olsa da ilk yayınlandıklarından itibaren hackerlar ve art niyetli diğer kişilerin başlıca hedefindedir. Nitekim yeni çıkan sürümde oluşabilecek bir açık tüm sistemleri kapsamaktadır ve bu olaydan en çok zarar gören yine firma sahipleridir. Örneğin sisteminizdeki bulunan açığın bir hacker tarafından farkedilmesi ve sisteminize çalışmaz  


- Bu daha pahalı demek ki daha kaliteli ve güvenilir

Bu yanılgı maalesef şuan çok yaygın bir şekilde ilerlemektedir. Bir yazılımın veya bir projenin fiyatı belirlenirken çeşitli maddeler göz önünde bulundurularak iş bedeli hesaplanır ve bu maddelerin en önemlisi sistem özellikleridir. Sizin yapmanız gereken tek şey yazılım firmaları veya reklam ajanslarından teklif istemektir. Zaten gelen teklifleri incelediğinizde aradaki bazı fırsatçıları kendiniz göreceksiniz. İkinci aşama ise firmaların göndermiş oldukları tekliflerde bulunan sistem özellikleri ve sistem alt yapılarıdır. Bir önceki maddede belirttiğim hazır paketlerdeki fiyat farklılıkları bu alanda dikkatinizi çekecektir. Üçüncü aşama referansların incelenmesi olmalıdır. Teklif gönderen firmanın sizin sektörünüzde yapmış olduğu kaç adet sistem var. Bu alan çok önemli olmasa da üst düzey işlerde büyük önem arz etmektedir.


- Yerli ve milli yazılımlara öncelik verelim

Firmaların ülkemizdeki yazılımın kalitesini ve çeşitliliğini arttırmaya yardımcı olabilmeleri için yazılım alt yapılarını kendileri oluşturmuş yazılım firmaları ile çalışması bu bağlamda büyük önem teşkil etmektedir. Ülkemizdeki yazılım firmalarının bu alanda zaten çeşitli çalışmalar sürdürüyor ama gerek kalifiyeli personel eksikliği gerek wordpress, opencart gibi sistemlerin kullanımından kaynaklı gerekli çeşitliliği bir türlü sağlayamadık. Ben ve ekibim bu alanda uzun yıllardır firmalara hizmet sağlamaktayız ve kararlıyız. Bu bağlamda firmalarda yerli ve milli yazılımların önemini kavraması halince ülkemizdeki yazılımcılarda üstlerine düşeni fazlası ile yapacaktır.

Ve son olarak şunları da söylemek isterim. Ticaret mahallemizde semtimiz de şehrimiz de ülkemiz de değil bütün dünya ya açılarak devam etmektedir. Güvenlik ve sağlamlık açısından yerli ve milli yazılımlar tercih edilip desteklenmelidir. Gelecek burada şekillenecek gibi görünüyor.. ve bizlerinde dünyanın bu yeni düzenine uyum sağlamamız şarttır diye düşünüyorum.

Bir nebze olsun sizi bilgilendirip fayda sağladıysam ne mutlu bana. Sağlıklı güzel günler diliyorum…

JivoChat
NetGSM
PayTR
İyzico
Amazon Web Services Partner
Facebook Marketing Partner
Google Partner
Microsoft Partner

İŞ ORTAKLARIMIZ

Mağazalar

Hiosis'in ürettiği oyun ve uygulamaları daha yakından takip edebilmek için uygulama mağazalarımızı ziyaret edebilirsiniz.